Bár nincsen két egyforma eset, minden válás más és más, vannak olyan hasonlóságok, amelyek a válások hátterében megtalálhatóak. A statisztikák szerint a válások 70 %-át nők kezdeményezik. Függetlenül attól, hogy férfiak vagy nők adják be a válókeresetet, általában ugyanazokra a válási okokra hivatkoznak.
Leggyakoribb válási okok
1.Válás oka – Elhidegülés
Az elhidegülés vezet a válási okok között, a legtöbb házasság felbontását elhidegülésre, érzelmi problémákra hivatkozva kezdeményezik.
2. Válás oka – Hűtlenség, megcsalás
A második leggyakoribb válóok a hűtlenség, megcsalás. Fontos megjegyezni, hogy a megcsalás az esetek nagy részében valamilyen másik megoldatlan problémának a következménye. Tehát a megcsalás egy tünet, a valódi probléma mélyebben van.
3. Válás oka – Anyagi gondok
A pénz miatti vita az egyik leggyakoribb veszekedési forrás, a rendszeres veszekedések pedig könnyen eltávolodáshoz, a kapcsolat megromlásához vezethetnek. Az anyagi problémákat sajnos a válás nem oldja meg, ha csak azt nézzük, hogy a külön költözéssel két háztartást kell fenntartani aminek több a költsége, mintha egy háztartásban élne a család.
4. Válás oka – Alkoholizmus
Az alkoholizmus, és az alkoholizmushoz kapcsolódó agresszió a 80-as években a vezető válási ok volt, szerencsére csökkent ezen esetek száma. Ettől még az alkoholizmus egy komoly probléma, amivel foglalkozni kell, és mindenképpen érdemes külső segítséget kérni, mert önerőből ezt a problémát kis eséllyel lehet megoldani.
Mit tehetünk a válás megelőzése érdekében?
A fenti listában szereplő problémák nagy része kezelhető, és elkerülhető lehet a válás.
Az elhidegülés az egyik leggyakoribb probléma, amivel szakemberhez szoktak fordulni a párok, és az esetek nagy részében sikerül jelentős javulást elérni a kapcsolatban.
A megcsalás is olyan probléma, ami kezelhető. Nem könnyű újra felépíteni a bizalmat a kapcsolatban egy félrelépés után, de nem lehetetlen, és van rá jó pár példa, hogy a megcsalás megfelelő feldolgozása után helyre áll a kapcsolat.
Az anyagi gondokra a válás nem hogy megoldást nem jelent, hanem tovább súlyosbítja a problémát, ezért mind rövid mint hosszútávon úgy járnak a legjobban, ha megtanulják kezelni a problémát.
Ha nem tisztázzák magukban, hogy mi vezetett a válásukhoz, akkor könnyen előfordulhat, hogy egy következő kapcsolatukban ugyanazokkal a problémákkal találják szemben magukat.
Az alkoholizmus olyan probléma, amelynek a kezelése túlmutat a párkapcsolati tanácsadás keretein, ilyen probléma esetében mindenképpen szakemberhez érdemes fordulni.
Mikor van a legnagyobb esély a problémák megoldására?
A legtöbb probléma általában orvosolható, de nem szabad elfeledkezni, hogy nincsen két egyforma eset.
Amennyiben mindkét fél elkötelezett a párkapcsolat megmentéséért nagyobb az esély a sikerre.
Ha volt a 2-3 olyan év a párkapcsolatban, amikor minden jól működött, az szintén javítja az esélyeket. Ez azt jelzi, hogy működő képes volt a kapcsolat, csak vissza kell találni a régi kerékvágásba.
Minél frissebb a probléma, annál könnyebben orvosolható.